الی فونیکس

روش­‌های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی

ه­‌کارگیری روش‌­های خلاقانه­، تمرکز و یادگیری کودکان را افزایش می­‌دهد، چرا که تحقیقات دانشمندان نشان داده‌­است که استفاده از روش‌­هایی که حواس پنج‌گانه کودکان را درگیر کند، سطح یادگیری را بالاتر برده و در نتیجه اطلاعات جدید سریع­‌تر به حافظه بلند مدت آن­ها منتقل می­‌شود. در ادامه به معرفی این روش‌­ها می­‌پردازیم.

آموزش انگلیسی به کودکان با بازی

یکی از بهترین روش­‌های خلاقانه­ برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی و خردسال استفاده از بازی­‌های متنوع است. بازی­‌ها راهی عالی برای لذت بخش کردن یادگیری هستند، چراکه نه تنها حس رقابت آن­ها را تقویت می­‌کنند بلکه داشتن هدف و تلاش برای دستیابی به آن را یاد می­‌گیرند. با برنده شدن در بازی، کودک احساس می‌­کند کار مهمی انجام داده و موفق شده است.

اگر آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی جزء درس‌­های اضافه تلقی شود ممکن است تمایلی برای یادگیری از خود نشان ندهند. پس بهتر است همانند فعالیت‌­های خارج مدرسه مثل ورزش یا رقص در نظر گرفته شود تا کمتر حس درس و کار عملی داشته باشند. بازی­ برای هر سنی نشاط آور است و کودکان نیز عاشق بازی کردن هستند. اگر پدر و مادری هستید که می‌خواهید زبان انگلیسی را به فرزندتان آموزش دهید حتما آن را به شکل یک بازی مفرح طراحی کنید.

بازی‌های مناسب برای آموزش انگلیسی به کودکان

بازی‌­های زیادی وجود دارد که می­‌توان در کلاس یا منزل انجام داد، در ادامه تعدادی از پرطرفدارترین‌­ها را معرفی می­‌کنیم:

  •  بازی فوق العاده Simon Says:  این بازی برای تمرین مهارت­‌های گوش دادن کودکان بسیار عالی است. می­توانید برای آموزش بخش‌­­های مختلف بدن(“Simon says touch your head“) و حروف اضافه (“Simon says put your foot on your chair”) از آن استفاده کنید.
  • بازی جذاب Mother May I: این بازی برای تمرین مهارت اسپیکینگ و یادگیری صفات مختلف و اغلب برای کودکان دبستانی استفاده می‌­شود.
  • بازی زیبای Memory: این بازی برای یادگیری واژگان بسیار عالی است. سعی کنید یک واژه را روی یک کارت بنویسید و تصویر آن را روی دیگر کارت بکشید، یا واژه­‌های مترادف و متضاد را روی دو کارت مختلف بنویسید. سپس تمام کارت­‌های روی میز قرار دهید و از کودکان بخواهید با توجه به عکس روی کارت، آن واژه را حدس بزنند.

آموزش انگلیسی به کودکان با شعر و آهنگ

آهنگ­‌ها روشی فوق‌العاده برای آموزش واژگان جدید زبان انگلیسی به کودکان هستند. بهترین زمان استفاده از آهنگ، پس از معرفی واژگان جدید است. در ادامه برخی از آن­ها را معرفی می­‌کنیم که برای آموزش هرگروه از واژگان زیر مناسبند:

آهنگ‌های دیگر پیچیده‌­تر هستند و برای کودکانی که از قبل واژگان انگلیسی را می‌شناسند مناسب­‌ترند. در ادامه برخی از آن­ها را معرفی می­‌کنیم که برای آموزش کلمات زیر مناسبند.

تلاش کنید حتی کودکان خجالتی هم در خواندن شعر با شما همراهی کنند. برای این منظور، بخشی از آهنگ را خودتان بخوانید و سپس از آن­ها بخواهید با خواندن ادامه آهنگ، به شما پاسخ دهند.

استفاده از روش­‌های زیر کودکان را تشویق می­کند تا شما را در خواندن آهنگ همراهی کنند:

  • از کودکان بخواهید با حرکات دست و رقص با آهنگ همراه شوند.
  • از کودکان بخواهید این ترانه را به صورت یک پروژه هنری نشان دهند.
  • از کودکان بخواهید که شعر را با ایده خود تکمیل کنند.

آموزش انگلیسی به کودکان با داستان

برای آموزش واژگان جدید به کودکان دبستانی، می­توانید از کتاب داستان استفاده کنید. برای مثال؛ داستان­‌های Dr. Seuss یا نویسندگان دیگری که کتاب­‌های ریتمیک دارند، مانند، Sandra Boynton, P.D. Eastman , Shel Silverstein را بخوانید و تصاویر آن­ها را حین خواندن نشان دهید.

به علاوه می­‌توانید از آن­ها بخواهید که کتاب داستان انگلیسی مورد علاقه خود را به کلاس بیاورند و برای سایر همکلاسی‌­های خود بخوانند.

برای کودکان خردسال، هم­زمان با خواندن کلمات به تصاویر اشاره کنید تا بتوانند آن­ها را به هم مرتبط کنند. به علاوه آن­ها را تشویق به مشارکت کنید. به عنوان مثال ، وقتی می­گویید “the red bird”، از آن­ها بخواهید که به پرنده اشاره کنند.یک کتاب را بارها و بارها بخوانید تا کودکان به خوبی تمام واژگان آن را یاد بگیرند.

آموزش انگلیسی به کودکان با فعالیت‌های هنری

هنر روشی خارق‌العاده برای علاقه­‌مند کردن کودکان به یادگیری زبان انگلیسی است.کارهای هنری باید در ابتدا و انتهای کلاس یا آموزش‌تان در منزل انجام شود. بعد از آموزش واژه جدید، از آن­ها بخواهید که تصویر آن واژه را نقاشی کنند و  آنها را ترغیب کنید تا در مورد کارشان با شما صحبت کنند. مثلا با عبارت “?What color is this” بپرسید، از چه رنگی استفاده می‌­کنند تا از این طریق با رنگ‌­ها نیز آشنا شوند. یا در سطوح بالاتر که انواع شغل، میوه­‌ها و نام حیوانات را یاد می‌­گیرند، در کنار ترسیم واژه از آن­ها بخواهید، آن واژه را نوشته و به صورت لیبل روی نقاشی خود برچسب کنند.

سایت Art Projects for Kids  ایده­‌های بیشتری برای انجام فعالیت­‌های هنری به شما ارائه می­‌دهد که برای آموزش واژگان بسیار مفید می‌باشند. این سایت توسط معلمان تأیید شده و سرشار از منابع و ایده‌­های جدید است. همچنین ایده­‌های سرگرم کننده‌­تر در سایت Artful Parent، ایده‌­های کاردستی درسایت Enchanted Learning  و کاردستی­‌های موضوع دار در Funology ارائه شده­‌است.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با اپلیکیشن

با توجه به علاقه کودکان به استفاده از گوشی­‌های هوشمند، استفاده از اپلیکیشن­‌های هدفمند زبان انگلیسی بسیار مؤثر است.این برنامه‌­ها کمک می‌کنند تا آنچه را که خودتان به کودکان آموزش داده‌­اید را بهتر و عمیق­‌تر یادبگیرند. در عین حال برای تمرین مهارت­‌های مختلف زبان انگلیسی و یادگیری لغات و عبارات جدید بسیار مفید هستند.

شش تا از بهترین و پرطرفدارترین این اپلیکیشن­‌ها عبارتند از:

تشویق کردن کودکان یکی از موثرترین روش‌ها جهت آموزش زبان انگلیسی برای کودکان است

فیلم‌­های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش زبان با فیلم یک روشی عالی برای آموزش انگلیسی به کودکان هستند. بسته به سطح دانش آن‌­ها، زمان نمایش فیلم را مشخص کنید.

برای خردسالان یا کودکانی که سطح زبان پایین‌­تری دارند، تماشای قسمت‌­های کوتاه از یک فیلم تلویزیونی مفیدتر است. و چون زمان کمتری صرف می‌­کند، می‌توانید بیش از یک بار هم آن را نمایش دهید. تکرار دوباره فیلم به کودکان اجازه می­دهد تا مطالب را بهتر درک کند. قبل از دیدن بار دوم، اجازه دهید آن­‌ها سوالات خود را مطرح کنند تا ابهاماتشان از بین برود و با تماشای دوباره فیلم آن را بهتر بفهمند.

قدم اول برای استفاده از فیلم به منظور تقویت مهارت گوش دادن و درک مطلب کودکان، استفاده از فیلم‌­های انیمیشنی است مانند؛ Toy Story series،  Ice age seriesو Shrek.

رنگ­‌های بصری انیمیشن درک دیالوگ­‌ها را ساده‌­تر می­کند، به علاوه برای کودکانی که قادر به خواندن هستند، در صورت لزوم استفاده از زیرنویس می‌تواند مؤثر باشد.

از کودکان بخواهید خلاصه یا توصیفی از شخصیت مورد علاقه خود را بنویسند تا در کنار توجه به تصاویر به محتوای فیلم نیز توجه کنند.

بعد از پخش فیلم با استفاده از سوالات زیر، از کودکان فیدبک بگیرید.

? Did they like it? Why? Why not? What were their favorite parts

هم­چنین سوالاتی در مورد فیلم در اختیار آن‌­ها قرار دهید تا در حین دیدن فیلم یا بعد از آن، به آن­‌ها پاسخ دهند.

استفاده از موقعیت­‌های روزانه برای آموزش انگلیسی به کودکان

یکی از ساده‌­ترین و در عین حال پر بازده‌­ترین روش‌­های آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده از موقعیت‌­های روزمره و اشیا واقعی موجود در محل زندگی‌تان یا کلاس است. این شیوه به خصوص برای آموزش در منزل بسیار پر کاربرد است. به عنوان مثال:

  • وقتی کودکان در حال پوشیدن لباس ، یا مرتب کردن کشو لباس­‌هایشان هستند؛ در مورد انواع لباس به زبان انگلیسی با آن­‌ها صحبت کنید. مثلا می­‌توانید بگویید: ‘Let’s put on your blue socks’ یا  ‘It’s Dad’s T-shirt.
  • هنگامی که کودک در حال مرتب کردن اتاقش است، می­‌توانید واژگان مربوط به اسباب بازی­‌ها و مبلمان را با او تمرین کنید.مثلا بگویید: ‘Let’s put your teddy bear on the bed!’یا  ‘Where is the blue car?.
  • هنگامی که در حال آشپزی یا خرید هستید، لغات مربوط به غذا را به کودکانتان آموزش دهید. مثلا وقتی به سوپرمارکت می­‌روید، لیستی از مواد غذایی به زبان انگلیسی را به آن‌­ها بدهید تا در فروشگاه پیدا کنند.

صحبت کردن با کودکان خود از اهمیت بالایی برخوردار است

صحبت کردن با کودکان خود از اهمیت بالایی برخوردار است

تشویق کردن کودکان برای یادگیری زبان انگلیسی

هرگز برای کوچکترین اشتباه‌ها کودکان را دعوا نکنید، بلکه سعی کنید آن­‌ها را برای نکاتی که یاد گرفته‌­اند تشویق کنید. اغلب اتفاق میفتد که معلم­‌ها و پدر مادرها بچه­‌های کوچک و سخت کوششان را برای اشتباه‌­های کوچک دعوا و تنبیه می‌کنند. همین کافی است تا دیگر بچه‌ها به یادگیری زبان انگلیسی ادامه ندهند. تنها سعی کنید تلاش آنها را تحسین کنید و بگویید که خیلی پر تلاش هستند. همین گزاره‌های به ظاهر ساده، کودکان را عاشق یادگیری زبان می‌کند.

اگر برای یادگیری زبان انگلیسی فشار زیادی به کودکان وارد کنید، ممکن است آنها را دچار استرس کنید و همین امر تاثیر منفی روی یادگیریشان خواهد داشت. به علاوه هنگامی که از آن­‌ها آزمون می­‌گیرید به نتیجه اهمیتی ندهید تا آموزش زبان انگلیسی برای آن‌­ها لذت بخش باشد.

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

کتاب الی فونیکس اکتیویتی Elly Phonics Activity Book 1 +CD

170.000 تومان

کتاب الی فونیکس اکتیویتی Elly Phonics Activity Book 2 +CD

170.000 تومان

کتاب الی فونیکس اکتیویتی Elly Phonics Activity Book 3 +CD

170.000 تومان

الی فونیکس 4

کتاب الی فونیکس اکتیویتی Elly Phonics Activity Book 4 +CD

170.000 تومان

الی فونیکس5

کتاب الی فونیکس اکتیویتی Elly Phonics Activity Book 5 +CD

170.000 تومان

الی فونیکس6

کتاب الی فونیکس اکتیویتی Elly Phonics Activity Book 6 +CD

170.000 تومان